Ahová egészen biztosan érdemes minden évben ellátogatni, az a Budapest Borfesztivál a Budavári Palota kapujai között és a budai Vár teraszain. Az idén különösképpen nagy élményben lehetett részünk, hiszen a nevezetes esemény immáron 25. évfordulóját ünnepelte. Ezúttal, ezen a csodálatos vasárnapon nem csak a Borfesztivált sikerült meglátogatnunk, de részesei lehettünk a IV. Nemzetek Sajtversenye ünnepélyes eredményhírdetésének és az azt követő nagyszerűen sikerült fogadásnak.
A verseny igazán meglepő eredménnyel zárult, hiszen egyszerre két győztest is avathattunk: a magyar és az olasz sajtkülönlegesség holtversenyben aratott sikert az első helyen. Magyarország ezúttal olyan sajttal nevezett, melyet a közönség és a zsűri is a legjobbnak ítélt. Díszvendégként és a zsűri elnökeként az elődöntők során köreinkben köszönthettük Roland Barthélemy, francia sajtlovagot és sajtkészítő mestert.
Immáron negyedik alkalommal választhatta ki a gasztronómiát kedvelő közönség, hogy a résztvevő 15 európai ország sajtjai közül melyik a legkedveltebb. A 2016. július 7-én indult hazai elődöntök után Belgium, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Magyarország, Németország, Olaszország, Spanyolország, Svájc és Szlovénia szállt ringbe, hogy megmérettesen a nemzetközi mezőnyben. Holtversenyben győzött a magyar Ranolder és az olasz Pecorino Romano. A Borfesztivál keretében tartott eredményhirdetésen a nevezett országok nagykövetségeinek küldöttei vették át a díjakat. Az eredményhirdetés végén az esélyegyenlőség nevében a versenyen induló országok nagykövetségének képviselői szimbolikusan meggyújtották az összefogás lángját.
„A társadalmi felelősségvállalás idén központi szerepet töltött be: 150 ezer forinttal, valamint egy tandem biciklivel támogattuk a Mozdulj! Közhasznú Egyesület látássérülteknek szervezett tandemes biciklitúráját, ami most, a paralimpia alatt még aktuálisabb. Bár épp most ért véget az idei megmérettetés, máris a következő verseny körül forognak a gondolataink. A jótékonysági együttműködést feltétlenül folytatni fogjuk, és számos újítást vezetünk be annak érdekében, hogy a Nemzetek Sajtversenye még különlegesebb legyen” – nyilatkozta hozzá Gábossy Ádám, a szervező SZEGA Camembert Kft. ügyvezetője.
És most nézzük sorban, hogy mely országok követik a két győztest,- gondolatban vagy olvasás közben tovább kostólgatva egy kellemesen hűvös pohár bor mellett.
1. Ranolder (Magyarország) - Zsíros, kemény, zárt tésztájú sajt
Brie de Meaux (Franciaország) - Ellenőrzött eredet megjelöléssel ellátott, nyerstejes, fehér nemes penésszel érő lágy sajt. Tehéntejből készül, kb. 2,5-3 kg-is kerek formában. A sajtot fehér nemes penész kéreg alkotja, vörösesbarna foltokkal. Belseje lágy, krémes. 8-10 hetes érési időszak után a legfinomabb.
Tetilla (Spanyolország)- Oltalom alatt álló eredet-megjelölésű, hagyományos, körte formájú félkemény galíciai sajt A Tetilla a Spanyol Galícia vidék legjellegzetesebb sajtja. 1992 óta egyike annak a négy galíciai sajtnak, amelyek eredetvédettek. A textúrája lágy, krémes,- íze vajas, enyhén keserű és csípős érzettel.
Vacherin Fribourgeois (Svájc)- Ellenőrzött eredet megjelöléssel ellátott, hagyományos, félkemény alpesi sajt. A tej, amelyből a sajtot készítik, fribourgeois-i tehenektől származik, akik alpesi füveket és vadvirágokat legelnek késő tavasztól egész nyáron. A hagyományos sajtkészítés biztosítja, a sajt kellemes, diós ízét.
Porter sörös Cheddar (Írország) - Porter sörrel ízesített félkemény Cheddar sajt. Ezt a kézműves sajtot, a Guiness gyárban előállított Porter sörrel ízesítik. A sajt legvonzóbb tulajdonsága, a márványos színvilág, amit a barna sör és a cheddar sajt keveréke alkot. Tökéletes előételként, szeletelve, salátával. Íze édeskés, gazdag.
Finn ementáli (Finnország) - 6 hónapos érlelésű, zsíros, kemény sajt A finn ementáli a 6 hónapos érlelés miatt egy erőteljes és aromás kemény sajt. Kellemes íze miatt nemcsak főzésre, sütésre használható, de egy szelet kenyér mellé is tökéletes kísérő.
1. Pecorino Romano (Olaszország) - Oltalom alatt álló eredet-megjelölésű, hagyományos, félkemény galíciai sajt
Bördespeck (Németország) - Természetes füstölésű, hagyományos félkemény sajt A Bördespeck-et 1879 óta gyártják Németországban. A régi hagyományokat követve borókabogyón és tölgyfán füstölik. Íze sós és enyhén füstös. Ízében jól kivehető a mogyoró aromája.
Charmois (Belgium) - Mosott kérgű, lágysajt, nyers tehéntejből Belgium Vallon Régiójából származó mosott kérgű, nyers tehéntejből előállított sajt. Illata erőteljes, ám íze kellemes, mely a sós vajra emlékeztet. Textúrája krémes, és lágy. Gyümölcsös búzasör, vagy egy lágyabb Belga sör mellé kiváló párosítás.
Havarti (Dánia) - Félkemény, tehéntejes, érlelt sajt A Havarti sajt Dánia legkedveltebb sajtjai közé tartozik. Egy belső érésű, kéreg nélküli, sima és enyhén fényes felületű sajt, számos kicsi szabálytalan lyukkal. Íze vajas, édeskéstől egészen a nagyon édesig változik. Az érlelés előrehaladtával a sajt íze egyre sósabbá válik, akárcsak a földimogyoró esetében. Grillezve, szeletelve, és olvasztva is fogyasztható.
Blueshires (Egyesült Királyság) - Rétegelt, félkemény, érlelt sajt Stilton és a Double Gloucester sajtokból A Blueshires a Stilton és a Double Gloucester sajtok rétegeiből álló félkemény sajt. A Double Gloucester tökéletesen illik a Stiltonhoz, és enyhíti a Stilton erőteljesebb ízét. Pazar, krémes íz világú sajt.
Pidupäeva (Észtország) - 8 hónapos érlelésű, félkemény gouda sajt. A 8 hónapos érlelési időszak alatt éri el a sajt az erőteljes, aromás íz világát. Rendkívül jól illik borokhoz, vagy sajttálakhoz.
Manouri (Görögország) - Oltalom alatt álló eredet megjelölésű, félkemény, fehér savósajt. A feta vagy a kefalotiri savójából készülő ősi sajt. A Manouri krémes és fehér, a textúrája akár egy könnyű túrós lepény. Szétolvad a szájban, üde, tejes, kissé napig érlelik. Íze édes, enyhén pikáns.
Reypenaer (Hollandia) - 2 éves érlelésű, kemény gouda sajt A Reypenaer V.S. O.P.-t hagyományos módon egy kisebb sajt gyárban késztik. A sajtnak rendkívül intenzív íze van, összetett aromákkal, mint a karamell és csokoládé. A sajt rendkívül gazdag ásványi anyagokban.
Tolminc (Szlovénia) - Oltalom alatt álló eredet-megjelölésű, zsíros kemény alpesi sajt, ma az egyik legismertebb szlovén őshonos sajt. A források a „Tolminc” sajtot először a tizenharmadik században említik: abban az időben ezzel a sajttal fizették ki a földesúrnak járó adót. A sajtot legalább 60 napig érlelik. Íze édes, enyhén pikáns.
És mivel nemcsak a borok és a sajtok kínáltak egyedülálló kulináris élvezetet, - a kostoló és a fogadás után igazán érdemes volt elkalandozni és tovább sétálgatni a Budavári Palota kulisszái között, gyönyörködvén a város lassan kigyúló fényeiben.
Közben pedig különféle programok szórakoztatják a kiváncsiskodókat és a kultúra kedvelőit a színes forgatagban. Letekintve a kanyargó Dunára, a Lánchíd és a Parlament épúletére, a szállodasorra a pesti Duna parton, a templomok tornyaira, a távolban lévő Margitszigetre már nem is tudom hányadik alkalommal élvezve ezt a csodálatos panorámát, ismét azt kell mondjam, hogy Budapest, a mi fővárosunk a Világ egyik legszebb városa,- de számomra immár biztosan a legszebb...mert itt mindíg "itthon" vagyok....
Végezetül szeretnénk köszönetet mondani a meghívásért és ezért a csodálatos napért maghívóinknak, a Kék-Ezüst Kommunikáció és a SZEGA minden kedves kollégéjának és munkatársának.
@Niedermaier Krisztina
@Ez az én blogom, én írom. A blogon megjelenő írások eredetiben megoszthatóak, de kimásolni és máshol közzétenni nem megengedett. Kivételt képez, mikor is az első sor vagy mondat kerül átemelésre, majd a folytatásért a blogra kattint az olvasó.